Mam wrażenie, że wśród większości moich znajomych panuje trend, który polega na tym, że relacja między rodzicem, a dzieckiem jest przyjacielska, a nie taka jak powinna być, czyli rodzicielska. Nawet czytając przeróżne posty, chociażby na facebook’u widzę jak wiele osób przekonuje do tego, aby być przyjacielem swojego dziecka, ale to nie do końca jest zdrowa relacja, stąd przedstawię Wam parę moich wniosków.

  • Dziecko nie jest Waszym powiernikiem, nie możecie obarczać go swoimi problemami. Nastolatek ma swoje problemy, które są adekwatne do jego wieku. Wasze problemy są odpowiednie do Waszego, dlatego dla dziecka będą one zbyt duże.
  • Dla każdego przyjacielem lepsza jest osoba z podobnym bagażem doświadczeń.
  • Nastolatek nie ma obowiązku mówienia o wszystkich swoich sekretach. Zaakceptowanie, że dziecko jest odrębną istotą jest bardzo potrzebne. Taka relacja przede wszystkim będzie zdrowa.
  • Swoje dziecko należy wspierać i pomagać mu, gdy się do Was o to zwróci. Ważne jest reagowanie, gdy widzicie, że z pociechą dzieje się coś złego. Ale nie zabraniajcie dzieciom popełniać błędów, one zazwyczaj czegoś uczą. Nastolatkowie nie różnią się wiele od Was w tym samym wieku i tak jak wy wtedy potrzebują uczyć się radzić sobie samemu, jeśli potrafią. Spraw, żeby twoje dziecko wiedziało, że zawsze może się do Ciebie zwrócić z problemem, ale nie oczekuj, że postąpi rozwiązując go, tak samo jak ty byś chciał.
  • Jako rodzic masz ostateczne zdanie – do osiągnięcia przez dziecko 18 r. życia, jesteś wtedy jego pełnoprawnym opiekunem. To ty ustalasz reguły gry, nie twoje dziecko. Ale nie zapominaj, że Twoja pociecha ma swoje zdanie i naprawdę warto je też posłuchać.