Każdy z nas w swoim życiu doświadcza lęku. Jest to naturalna obrona przed potencjalnym zagrożeniem. Potrafi jednak być bardzo silny, mogą pojawić się wraz z nim objawy somatyczne. Ataki paniki były i są problemem wśród młodych ludzi. U mnie objawami było m.in.  przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, uczucie niemożności złapania powietrza i ogromny strach, że coś złego się wydarzy.

SPOSOBY NA PORADZENIE SOBIE W TRUDNEJ SYTUACJI LĘKOWEJ:

  1. Kolorowanki i rysunki – niekoniecznie o wysokim stopniu trudności, ponieważ często trudno się wtedy skoncentrować; gdy wiem, że nie poradzę sobie z czymś skomplikowanym wybieram takie, które mają mało elementów i nie trzeba dużo kombinować. 
  2. Spisywanie myśli i tego co odczuwamy – jest to dobry sposób na przelanie swoich myśli; w późniejszym czasie możemy wrócić do tego i zobaczyć co wtedy się z nami działo.
  3. Rozmowa z bliską osobą (może to być przyjaciel/kolega, rodzina czy ktoś inny, kto Cię wysłucha; dobrze żeby była to osoba godna zaufania, przy której czujesz się bezpiecznie, która pomoże Ci się wyciszyć) – warto opowiedzieć co czujemy, pomocne może być też porozmawianie o czymś, co nie ma żadnego związku z naszym stanem lub jeśli znamy przyczynę lęku – o tym co go wywołało (np. o tym jak spędziło się weekend/tydzień, co działo się w pracy lub w szkole w ostatnim czasie, o swoich zainteresowaniach czy o czymś co lubi się robić).
  4. Słuchanie muzyki – mogą to być nasze ulubione piosenki, muzyka relaksacyjna czy klasyczna; dobrze aby wybrać coś co nas uspokoi, ale nie spowoduje u nas np. dużego smutku. Jeśli damy radę to skupiamy się tekście piosenki. Ja po kilku latach mam już złożoną listę 18 piosenek, które są dla mnie sprawdzone i wyciszają mnie. 
  5. Wysiłek fizyczny/upust emocji – dużo osób mówi, że sport bardzo pomaga im w takich chwilach; lekki trening, joga, spacer czy gimnastyka albo jeśli trenujemy jakąś dyscyplinę; pomóc może też próba wyrażenia swoich emocji np. krzyczenie w poduszkę, ściskanie pięści lub jakiegoś przedmiotu.
  6. Oddychanie – warto skupić się na oddechu. Gdy unormujemy go, nasz organizm w tym samym momencie wycisza się. Najprostsze ćwiczenia to np. krótki wdech nosem i pogłębiony wydech ustami. Gdy dochodzi do hiperwentylacji w czasie ataku paniki (szybki i głęboki wdech), można zastosować oddychanie do torebki papierowej, wyrównuje oddech.
  7. Co dzieje się wokół nas? – Proste ćwiczenie, pozwalające nam odzyskać kontakt ze światem: Szukamy 5 rzeczy, które widzimy, 4 rzeczy, które możemy dotknąć, 3 rzeczy, które możemy słyszeć, 2 rzeczy, które możemy poczuć i 1 rzecz, którą możemy posmakować.
  8. Film/Serial – świetny sposób dla kogoś z problemem z koncentracją w czasie złego samopoczucia. Nie trzeba dużego wysiłku do tego. Oczywiście film powinien być dobrze wybrany – gdy odczuwamy lęk, lepiej zrezygnować z ciężkich filmów typu horrorów.

Rada ode mnie jest bardzo prosta! W chwili odczuwania lęku najlepiej jest się czymś zająć. Po jakimś czasie będziecie wiedzieli, co pomaga wam najbardziej. Wiem, że atak paniki to bardzo ciężka sprawa, trudno wtedy się uspokoić, ale pamiętajcie, że trwa on stosunkowo krótko. Jeśli lęk staje się dla Was czymś nie do pokonania, warto udać się do psychologa. Naprawdę da się wyciszyć objawy i wyjść z tego!

Agnieszka Bartoszewska – azylowy pomocnik