11 marca rząd podjął decyzję, która ma pomóc w prewencji COVID-19. Dzieci i młodzież mają zawieszone zajęcia. Myślę, że to jedno z lepszych rozwiązań, które aktualnie można podjąć. Najmłodsi zakażenie mogą przechodzić bezobjawowo, ale wciąż mogą zarażać otoczenie.

Gdy usłyszałam, że przez dwa tygodnie nie muszę chodzić do szkoły to jednocześnie się ucieszyłam i zaniepokoiłam. Najważniejsze jest to, że odpocznę, czego strasznie brakowało mi ostatnimi dniami… Ciężko pracowałam w szkole, przygotowywałam wydarzenie w moim mieście, zajmowałam się Azylem. Nie będę ukrywać, że często zapominałam o swoich potrzebach. Dlatego ten “wolny” czas jest dla mnie  trochę wybawieniem.

ALE… Obawiam się, że przez zalecenie ograniczenia wychodzenia z domu zacznę znów „karmić depresję”. To zależy teraz bardzo mocno ode mnie i moich decyzji. Dlatego przygotowałam sobie plan, żeby pomimo małego kontaktu z otoczeniem wciąż starać się dbać o siebie. Bardzo chętnie się nim z Wami podzielę, może komuś tym pomogę. 🙂 

Co robić? 

  • Wiele polskich mediów robi teraz bardzo złą robotę. Niepotrzebnie straszy, rozsiewa nieprawdziwe informacje. Takie zachowanie dziennikarzy u wielu osób może obudzić lęk. Dlatego informacji o koronawirusie najlepiej szukać na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz GISu. Tam znajdziecie rzetelne artykuły i zalecenia. 
  • Postarajcie się ograniczyć wychodzenie z domu. To będzie dobre dla Was i Waszych najbliższych – mniejsze szanse na zarażenie. Warto korzystać z różnych platform, które są nam przeznaczone do kontaktu. Wielu psychoterapeutów decyduje się na prowadzenie terapii online, np. przez Skype. Tak samo można zrobić z m. in. korepetycjami. 
  • Unikajcie kontaktu z osobami starszymi, bo tak jak wyżej napisałam – możecie nie mieć objawów, ale zarażać już tak. 
  • Naprawdę nie ma potrzeby na przeogromną panikę. Jasne, że trzeba przestrzegać teraz paru zasad, ale histeria w niczym nie pomoże, narobi tylko więcej szkód. 
  • Wolny czas przeznaczcie na odpoczynek, ale wciąż nie zapominajcie o nauce. Do szkoły będziemy musieli w końcu wrócić… Ja będę powtarzała materiał do matury. Razem z koleżankami wykupiłam sobie Netflixa, żeby się nie nudzić. 
  • Ze znajomymi możecie rozmawiać podczas m. in. wideorozmów. Poczytajcie książki, zajmijcie się swoimi pasjami. 
  • Myjcie często i uważnie ręce. To jedna z najlepszych i praktycznie jedynych metod zapobiegania. 

Odpoczywajcie!