Kim jesteście? 

Jesteśmy ósemką licealistów, którzy postanowili pokazać młodym osobom ,,przystępność’’ aktywizmu, czyli to, że wiek nie może nas powstrzymać przed działaniem. Robimy to na wiele sposobów, zaczynając na artykułach o lokalnych i ogólnopolskich inicjatywach, poprzez filmiki, które nagrywają dla nas o swojej działalności osoby zaangażowane społecznie, po wywiady z aktywistami i aktywistkami oraz motywujące wpisy. Nasza kampania odbywa się na Facebooku, Instagramie, kanale na YouTubie i stronie internetowej Generacji Zmian, gdzie codziennie dodajemy wpisy podzielone na sekcje, takie jak kultura, wolontariat, aktywizm klimatyczny, edukacja, polityka młodzieżowa i debaty. W regularnie wstawianych artykułach pokazujemy, jak niewiele trudu wymaga dołączenie do opisywanych przez nas inicjatywy, wydarzeń, organizacji czy konkursów. 

Co robicie? 

Jak już wspominałam, nasze idee przekazujemy za pomocą słowa pisanego i mówionego, realizując formaty artykułów, wzmianek, wywiadów i filmików. Na naszych mediach społecznościowych staramy się też utrzymywać kontakt z  beneficjentami naszego projektu, rozmawiając z nimi o różnych przeszkodach, które napotykają przy próbach rozpoczęcia aktywistycznej działalności. Ważne są też filmy, które umieszczamy na YouTubie, ponieważ osoby, które je dla nas nagrywają, pochodzą z różnych części Polski, nie tylko dużych miast, ale i mniejszych miejscowości. Mamy nadzieję, że dla naszych odbiorców może być to w jakiś sposób inspirujące i łamiące stereotyp, ponieważ miejsce zamieszkania nie może stać na przeszkodzie do działania. Zachęcamy też do tworzenia własnych akcji odpowiadających na jakieś problemy, które zauważamy w społeczeństwie czy lokalnym otoczeniu.

W czym pomagacie młodzieży?

Chyba w przełamywaniu stereotypów właśnie. Bo dla wielu aktywizm nie kojarzy się  wcale z chętną do działania na rzecz zmieniania świata młodzieżą tylko jakimś szkodliwym archetypem ludzi przywiązujących się do drzew lub dorosłych czyniących jakieś nieosiągalne dla młodych rzeczy. Nic bardziej mylnego! My też mamy głos, a co więcej, dzięki naszemu wielkiemu zaangażowaniu jest on słyszany. Uważamy, że najpierw trzeba zrozumieć, czemu powinniśmy działać, potem odczuć potrzebę aktywizowania się, a następnie zacząć szukać jakichś możliwości (projektów, wydarzeń itd.). My właśnie staramy się rozwinąć takie myśli u naszych odbiorców, pomóc im przy każdym z tych ,,kroków’’. 

Czy uważacie, że aktywizm ma wpływ na zdrowie psychiczne? Jeśli tak to jakie i dlaczego? 

Zdecydowanie ma! Przede wszystkim, wspomaga u młodych ludziach przekonanie, że są ważni i mogą mieć wpływ na swoje otoczenie. Właśnie to poczucie bycie potrzebnym i świadomości, że jest się w stanie generować zmiany, jest tak istotne. Kiedy jesteśmy sfrustrowani swoją bezsilnością wobec zmian klimatycznych możemy dołączyć do jakiejś organizacji, która z nimi walczy, wywierając wpływ na zachowania i wybory ludzi, a także na polityków i polityczki. Czy to sposób na całkowite pozbycie się problemu kryzysu klimatycznego? Zdecydowanie nie, ale przynajmniej nie jesteśmy bierni. Czy w ten sposób pokonamy depresję klimatyczną? Tego nie wiemy i nie chcemy sugerować, że jest to proste, ale na pewno bardziej oswoimy się z naszym lękiem. 

Młodzież może mieć też problem z nieśmiałością czy samotnością, a aktywizm często (nie generalizujemy, więc podkreślam: nie zawsze) może sprawić, że o wiele łatwiej będzie nam nawiązywać kontaktu z innymi ludźmi i rozwinie u nas poczucie przynależności do ,,czegoś większego”. 

Dlaczego akurat taka nazwa?

Geneza naszej nazwy związana jest z definicją Pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 2000 roku, którzy zwykle nie wyobrażają sobie życia bez technologii. Świat, który teraz budują dorośli, zostanie przekazany właśnie przedstawicielom naszego pokolenia, dlatego już teraz chcemy mieć wpływ na miejsce, w którym spędzimy resztę naszego życia. Nasza przyszłość powinna rozstrzygać się z naszym udziałem!

Dlaczego więc Generacja Zmian, a nie Pokolenie Zmian? Ponieważ jesteśmy generatorami i generatorkami zmian! 

Na koniec coś motywującego i świadczącego dobrze o młodzieży.
Drodzy młodzi ludzie! Jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo dużo, jeśli tylko tego chcemy! Wystarczy trochę chęci i wprowadzenie naszych idei w życie nie wydaje się już takie trudne. Zawsze działajcie, nie dajcie sobie wmówić, że Wasz wiek jest przeszkodą, ponieważ jest on Waszym atutem, nasze świeże spojrzenie na wiele kwestii może być bardzo wartościowe. Nie zniechęcacie się! Przekazujemy Wam aktywistyczne pozdrowienia! Zapraszamy też na nasze social media i stronkę po więcej materiałów. Bo jeśli nie my, to kto?

(logo Generacji Zmian)