Zawsze gdy czytam książki wybieram te dramatyczne, albo w jakiś sposób zagadkowe. Mroczna tematyka w jakiś sposób do mnie przemawia. Interesuję się też tymi psychologicznymi, różnymi o młodzieży. 

1 czerwca postanowiłam swojemu wewnętrznemu dzieciaczkowi zakupić coś zupełnie innego – książkę „Young Power” Justyny Sucheckiej, dziennikarki zajmującej się głównie tematyką edukacji. 

Justynę poznałam trochę przypadkiem, pokazała mi się gdzieś na facebook’u z jakimś postem, gdzie słowami przykuła moją uwagę. Weszłam… i miło się zaskoczyłam! 

Któregoś dnia skomentowałam post o zakończeniu roku maturzystów i opowiedziałam o nim dla portalu tvn24.pl. Tutaj dam anegdotkę, bo rozmawiając wtedy z Justyną powiedziałam całkiem nieśmiało, że ja to w sumie prowadzę taką stronę psychoedukacyjną… Gdy ona tylko usłyszała, że to ja prowadzę Nastoletni Azyl zareagowała tak pozytywnie, miło i ciepło, że ta reakcja do dzisiaj mi się przypomina. Wzruszyłam się niesamowicie! 🙂 

Ale wracając… Justyna Suchecka to autorka książki o młodzieży, która w przeróżny sposób zmienia świat, zazwyczaj zaczynając od siebie i lokalnej społeczności. To jedna z najbardziej pozytywnych lektur, na jakie się natknęłam. 

Nastolatkowie wiele uczą osoby dorosłe. Sama lubię dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem choroby by pomagać nauczycielom, specjalistom, rodzicom itd. jeszcze lepiej rozumieć potrzeby najmłodszych. Sprawia mi to frajdę, bohaterom książki również. 

Autyzm to odmienna ścieżka rozwojowa 

Dzięki książce poznałam Janka Gawrońskiego, który stworzył Klub Świadomej Młodzieży. Janek ma 14 lat i nazywa siebie samorzecznikem w spektrum autyzmu. Klub ma na celu zrzeszać różnorodnych młodych ludzi, będących działać na rzecz spraw ważnych dla siebie i środowiska obywatelskiego, głównie osób z niepełnosprawnościami. 

Celem młodych samorzeczników (ang. Self-Advocacy) będzie podnoszenie świadomości o różnorodności (w tym spektrum autyzmu), korzystając z własnych „mocnych stron”, pokonywanie barier i budowanie społeczności, chcącej zmieniać świat na lepszy – dostępny dla wszystkich ludzi, również z trudnościami w sferze percepcji. Klub ma interweniować wszędzie tam, gdzie łamane są prawa osób w spektrum autyzmu, inicjować kampanie społeczne z naciskiem na istotę samostanowienia osób z niepełnosprawnościami (również niewerbalnych!), zwracać uwagę na problemy i wyzwania osób w spektrum autyzmu, prowadzić rzecznictwo, mające na celu szeroko rozumianą dostępność dla osób z niepełnosprawnością niewidoczną.

Samorzecznictwo oraz aktywny udział młodych osób w spektrum w przestrzeni społecznej to istota  działań klubowych. Aby nasz głos był słyszalny nie tylko w kontekście wspólnego czasu ale aktywnego działania społecznego.

To nauka o integracji, inkluzji, wadze partnerstwa, ale też wskazywanie społeczeństwu skutków braku wsparcia. 

Klub działa pod czujnym okiem rodziców, ekspertów i specjalistów Fundacji Autism Team oraz ze wsparciem organizacji partnerskich: Inicjatywy Chcemy Całego Życia!, Fundacji LOREM oraz Fundacji Pomerdało mi się. 

Głos nastolatków musi stać się jeszcze bardziej słyszalny

Swoje nastoletnie lata spędziłam w myśli, że jeśli tylko chcę – to mogę zmieniać świat. Takie poczucie dawali mi nauczyciele, głównie Ci z gimnazjum. Zaczynałam od wielu różnych rzeczy, na koncie mam wiele akcji charytatywnych i humanitarnych, a nawet 2-letnie bycie przewodniczącą szkoły, dzięki czemu nabyłam umiejętności liderskie. Przydają się! 

Swoje działania można zacząć od szkoły, od zmiany otoczenia. Istnieje wiele możliwości na rozwój swoich zainteresowań. Są różne kluby, stowarzyszenia, fundacje prowadzone przez młodych. Jest wiele organizacji pomagających finansowo nastolatkom spełniać marzenia. Wystarczy trochę poszukać i zacząć zmiany… Od siebie 🙂 

Z Jankiem odkryłam wiele podobieństwa, razem edukujemy ludzi w ważnych dla nas sprawach. Oboje też wierzymy, że świat będzie lepszym miejscem. 

Oprócz historii Janka w książce Justyny znajdują się historie wielu młodych ludzi, którym się chce, którzy pomagają i dają nadzieję, że nasza planeta będzie kiedyś super miejscem dla wszystkich. 

Facebook Klubu Świadomej Młodzieży – [link]