Pochodzimy wszyscy z bardzo różnych rodzin. U jednych jest to środowisko bardzo wspierające, u drugich nie ma chwili bez kłótni, u kolejnych dni mijają przepełnione alkoholową chorobą rodzica. Tyle, ile ludzi jest na świecie, tyle różnych sytuacji. 

Czasem wydaje się nam, że musimy spełniać wszelkie oczekiwania naszych rodziców. Nierzadko są to niespełnione ambicje rodziców, być może oczekują, że to Ty zaspokoisz ich pragnienia… Nie musisz tego robić! 

Mówi się, że rodzice chcą dla swoich pociech jak najlepiej. A często zdarza się, że po prostu nie wiedzą, że robią Ci swoimi czynami krzywdę. Nie potrafią czytać w myślach, porozmawiaj z nimi szczerze. Masz też prawo:

  • mieć własne zdanie
  • nie zgadzać się ze swoimi rodzicami.
  • nie iść na studia, do których ktoś Cię zmusza
  • przeciwstawić się
  • bronić swoich praw
  • nie mieć takich samych ocen (lub lepszych) jak Twoi rodziciele

Twoi rodzice są lekarzami? Czujesz, że też musisz, a tak naprawdę chciałbyś spełnić swoje marzenia na kierunkach artystycznych? Jeśli czekasz na kogoś, kto powie Ci, że lepiej podążać za własnymi pragnieniami… Jestem tu i chcę Ci przekazać, że możesz być kim chcesz. 🙂

Wiem, że trudno wychowywać się w domu, w którym czegoś brakuje. Czasem są to pieniądze, czasem brakuje rodzica, a czasem to po prostu brak prawdziwej miłości. W wielu rodzinach nadużywany jest alkohol, często dzieci (np. będące częścią społeczności LGBT+, czy zmagające się z problemami natury psychicznej) są nieakceptowane. 

Rozumiem, że może być Ci trudno. Twoje odczucia, co do danej sytuacji, są niesamowicie ważne. Chciałabym Ci przekazać, że jesteś kimś zupełnie innym niż Twoi rodzice. Możesz spełniać marzenia i Twoja dorosłość może wyglądać inaczej niż Twoje dzieciństwo.

Być może czasem wątpisz, że przyszłość może być lepsza. Mnie też się zdarza, nie jesteś sam/a. Wierzę, że spotkasz kiedyś ludzi, którzy będą zapewniać Ci to, czego nie mogli dać Ci rodzice.

Jeśli w Twoim domu dochodzi do jakiegokolwiek rodzaju przemocy… Są na świecie ludzie, którzy mogą Ci pomóc. Możesz skorzystać z pomocy nauczyciela, pedagoga, psychologa szkolnego.

Istnieje też specjalny, całodobowy telefon zaufania dla ofiar przemocy domowej – 800 12 00 02. Więcej o nim dowiecie się na stronie http://niebieskalinia.info/.

Pamiętaj, że to nie Twoja wina, że ktoś robi Ci krzywdę. Zasługujesz na otrzymanie pomocy.