16 września premierę miał poradnik o zdrowiu psychicznym dla nastolatków, wydawnictwa Zielona Sowa – „I masz to pod kontrolą!”. Napisała go Anna Williamson, czyli urodzona w Anglii prezenterka telewizyjna i radiowa, terapeutka oraz reporterka. Certyfikowana konsultantka ChildLine w Wielkiej Brytanii. 

W poradniku poruszone są bardzo ważne, a często omijane, tematy dot. nastolatków. Przeczytamy w nim między innymi o depresji, żałobie, przyjaźni, pierwszych miłościach. Wszystko opisane jest w bardzo przystępny i łatwy do zrozumienia dla młodych ludzi sposób, nie ma tam specjalistycznych terminów, które zazwyczaj nie są rozumiane przez osoby, które nie używają ich na co dzień – to na pewno jej ogromny plus!

Oko przykuwa również strona graficzna tej książki, pełno w niej ilustracji, co sprawia, że czytanie jest bardzo przyjemne.

,,Cieszy mnie fakt, że coraz więcej osób dorosłych podejmuje tematy tabu, które są bardzo ważne w wieku dojrzewania. Myślę, że ten poradnik jest bardzo przydatny dla nastolatków. To ważne, żeby poszerzać swoją wiedzę na trudne tematy w sposób rzetelny, a nie na pierwszym, lepszym, internetowym forum.

Sama chciałabym wchodząc w swoje nastoletnie życie parę lat temu, dowiedzieć się od razu, że wszystko, co dzieje się z moim ciałem jest OK, a właśnie to m. in. można wynieść z poradnika. Autorka poruszając te wszystkie tematy nie zapomina, że kiedyś sama była nastolatką, co często zdarza się innym dorosłym.

Niezmierną satysfakcję sprawia mi fakt, że powstał taki poradnik o zdrowiu psychicznym. Wierzę, że im więcej takich rzeczy powstanie, tym bardziej zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży nie będzie bagatelizowane.‘’ ~ Angelika Friedrich 

,,Oto jest, pierwszy praktyczny poradnik o zdrowiu psychicznym dla dzieci i młodzieży. „I masz to pod kontrolą” autorstwa Anny Williamson to książka, którą bez wątpienia warto wręczyć w prezencie wszystkim młodym ludziom. 

Głównym przesłaniem tej książki jest obalenie mitów na temat zdrowia psychicznego i pokazanie, że dbanie o psychikę jest równie ważne i naturalne, co dbanie o zdrowie fizyczne.

Pozycja bardzo wartościowa przede wszystkim ze względu na bogaty zakres tematyczny: oswajanie lęków, radzenie sobie ze stresem, budowanie poczucia wartości, zawieranie przyjaźni, żałoba. Niewątpliwym atutem tej książki  jest to, że porusza tematy uznawane za tabu:  seksualność, rozwód rodziców oraz przemoc rówieśniczą.

Autorka, bazując na własnym doświadczeniu z okresu dorastania, w sposób prosty i bardzo przystępny omawia nierzadko trudne zagadnienia. Młodzieżowy język, kierowany bezpośrednio do odbiorcy wywołuje myśli „O, ktoś też ma podobnie, to co ja odczuwam i przeżywam dotyczy także innych”, a w konsekwencji może przynieść kojącą ulgę.

Anna Williamson pokazuje proste i skuteczne strategie radzenia sobie z problemami natury psychicznej. Zachęca do wykonywania ćwiczeń, eksperymentowania i prowadzenia zapisków dotyczących doświadczeń emocjonalnych. Przedstawione techniki są oparte  na  terapii poznawczo – behawioralnej (metodzie o naukowo udowodnionej skuteczności leczenia zaburzeń u dzieci i młodzieży)

Warto zwrócić uwagę na samą konstrukcję graficzną książki, grafiki, ramki, dymki, wytłuszczenia, zmiany czcionki, podsumowania najważniejszych części, to wszystko sprawia, że czytanie staje się przyjemnością, a zapamiętanie treści nie wymaga wielkiego wysiłku – co dodatkowo może zachęcać dzieci i młodzież do sięgnięcia po tą pozycję.

„I masz to pod kontrolą” to według mnie nie tylko poradnik, ale świetny Przewodnik po skomplikowanym świecie wewnętrznych przeżyć człowieka.

Moja rekomendacja – książka dla wszystkich, niezależnie od wieku. Dla rodziców, aby mogli zapoznać się z wewnętrznymi troskami własnych dzieci, dla specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży jako inspiracja do pracy.” ~ Sabina Iskierka – psycholożka, psychoterapeutka

Na naszym facebooku organizujemy konkurs, w którym każdy (niekoniecznie nastolatek) może wziąć udział i wygrać egzemplarz tej książki.

Miło nam ogłosić, że Nastoletni Azyl został patronem poradnika, a książkę kupicie już w wielu różnych księgarniach!