Nadszedł czas podsumowań, przygotowywania postanowień na Nowy Rok (post o nich tutaj – link). Pierwszy raz zdecydowałam się zerknąć na to, jak ten rok wyglądał dla naszej działalności… Był naprawdę owocny, wzruszający i udany! 🙂

Styczeń rozpoczęliśmy w nowej ekipie, z którą praca jest od tego czasu niesamowicie przyjemna! Tworzymy zgrany team. Powstała też nasza nowa platforma.

W kwietniu zorganizowałyśmy swoją pierwszą akcję! Napisaliśmy apel o “zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne maturzystów i maturzystek” (link).

O naszym apelu napisały media! M. in. Hello Zdrowie, Onet Kobieta i mama:Du… To było super doświadczenie – poczułyśmy się zauważone i zmotywowane do dalszych interwencji.

Sierpień! To czas m. in. odbierania wyników matur, o poście naszej Asi powstał nawet artykuł na Interii Kobieta. A razem z naszą psycholożką – Magdą – napisałyśmy artykuł o superbohaterach oddziałów psychiatrycznych dziecięcych i młodzieżowych dla kwartalnika Rzecznika Praw Pacjenta. Dołączyła do nas przecudowna Weronika Snoch!

Wrzesień był również dobrym miesiącem dla naszej pracy! Pomagaliśmy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w wydaniu naklejek – zobaczycie je tu (link). Patronowaliśmy też pierwszej książce! Jest to poradnik o zdrowiu psychicznym dla nastolatków “I masz to pod kontrolą!” od Zielonej Sowy. To było spełnienie naszych marzeń!

W październiku Agnieszka wystąpiła w Dzień Dobry TVN, a ja wzięłam udział w panelu o zdrowiu psychicznym zorganizowanym przez Młodą Lewicę. Z Weroniką – swoimi głosami – odwiedziłyśmy konferencję FDDS. 

A w listopadzie zaczęłyśmy pomagać Justynie Sucheckiej przy pisaniu nowej książki o zdrowiu psychicznym – już nie możemy się doczekać, kiedy wyjdzie! 

I wreszcie… GRUDZIEŃ! Najpiękniejszy miesiąc tego roku! 

Rozpoczęliśmy go od Festiwalu Szkoły z Klasą, gdzie wraz z Martą Puciłowską rozmawiałam o zdrowiu psychicznym w szkole, zobaczcie wizualną notkę!

Dołączyła do nas kolejna redaktorka – Julia Januchta!

Razem z Agnieszką spełniłyśmy kolejne marzenie! Miałyśmy przyjemność wystąpić na Digital Youth Forum, gdzie rozmawiałyśmy o przetrwaniu w pandemii! To było niesamowite doświadczenie. Dzięki niemu miałam przyjemność wystąpić w audycji Radia Dla Ciebie!

W trakcie świątecznej przerwy wyszedł wywiad ze mną w Onecie – jestem z niego naprawdę dumna. Czytanie go zajmie Wam jakieś 12 minut, ale myślę, że warto! 🙂

Napisano o nas również w tvn24, gdzie mowa jest o naszym apelu ws. zapewnienia opieki psychologiczno-pedagogicznej w trakcie “ferii”. W tej sprawie jeszcze na pewno będziemy interweniować.

Podsumowując… Rok 2020 był dobry dla Nastoletniego Azylu. Udało nam się spełnić wiele małych i wielkich marzeń. Mamy nadzieję, że 2021 będzie choć w połowie tak fajny. Trzymamy niesamowicie mocno kciuki za to, aby sytuacja w kraju i na świecie uległa poprawie, ale pamiętajcie, że mimo wszystko macie zawsze w nas wsparcie!

Rok 2021 dalej przeznaczymy na inspirowanie do życia, stanie po stronie młodzieży, walkę ze stygmatyzacją chorób psychicznych oraz w naprawę psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej…

Chciałabym serdecznie podziękować za wszystkie komentarze, udostępnienia, polubienia, za wszelkie artykuły na nasz temat, za wspieranie nas, za bycie z nami – to dzięki Wam mamy tak wiele siły na działania. 

Ogromne podziękowania należą się całej mojej azylowej ekipie – jesteście niesamowite! Praca z Wami to przyjemność. Dziękuję pani Sabinie, Magdzie, Agnieszce, Weronice, Asi, Małgosi, Ewie, Julii i Julii. Mam nadzieję, że będziemy miały tak samo wiele energii na Nowy Rok.

Dziękuję… Za wszystko!

Wasza Angelika:)