Z każdej strony docierają do Nas coraz gorsze wiadomości. W telewizji, internecie możemy przeczytać o kolejnych przypadkach zachorowań na covid-19. W takim wypadku może narastać w nas lęk – nawet panika, czujemy się niepewnie, jesteśmy zmęczeni całą tą sytuacją. Postarajmy się teraz zadbać też nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i o swój komfort psychiczny. Jest to bardzo ważne, aby nasz organizm działał prawidłowo.

  • Przeżywanie różnych emocji, także tych negatywnych jest jak najbardziej właściwe. Sytuacja jest wyjątkowa dla wszystkich. To zrozumiałe, że możesz czuć się źle. Jeśli potrzebujesz w tym momencie porozmawiać z kimś, popłakać, pobyć trochę w samotności – masz do tego prawo.
  • Kontakty międzyludzkie w tej chwili są dość ograniczone. Trudno o spotkanie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Jednak środki komunikacyjne jakie możemy wykorzystywać, umożliwiają nam kontakt z innymi. Możemy konwersować ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. Tak samo możemy rozmawiać z wykorzystaniem połączeń video. Rozmawiajcie o tym jak się czujecie, co dzieje się w waszym życiu dobrego/złego. Spróbujcie też w jakiś sposób robić coś co lubicie wspólnie z tą osobą. Jeśli interesujecie się książkami – przeczytajcie coś wspólnie, a później urządźcie dyskusję o niej. Jeśli lubicie rysować zróbcie wspólne wyzwanie. To nie jest w stanie zapewnić bezpośredniego kontaktu z drugą osobą ale to zawsze coś! Gdy to wszystko minie będziemy mogli spotkać się w realnej rzeczywistości.
  • Postaraj się odciąć od napływu informacji dotyczących pandemii. Jeśli musisz, ogranicz przeglądanie najnowszych wiadomości do minimum, korzystaj z wiarygodnych źródeł – wiele platform internetowych rozsiewa niepotrzebną panikę, a ludzie którzy się na nich wypowiadają, często nie są specjalistami.
  • Gdy wychodzisz z domu dbaj o przestrzeganie nakazanych obostrzeń. Świadomość, że starasz się chronić przed zachorowaniem może sprawić, że lęk, który ci towarzyszy będzie mniejszy.
  • Duża część z nas jest zmęczona zdalną nauką. Niestety teraz nie mamy innej możliwości i musimy uczyć się w taki sposób. Powoli będziemy wracać do szkół, na uczelnie – pamiętajcie, to nie będzie trwać wieczność.
  • Możesz utworzyć też swoją sieć wsparcia na wypadek kryzysu. Na naszym blogu możecie znaleźć grafikę, którą możecie wydrukować. Warto wpisać tam numery telefonów zaufania, bliskich nam osób, lekarza/psychologa. (link)

Pandemia kiedyś się skończy, mogę cię zapewnić! Pamiętaj, że zawsze wokół ciebie znajdzie się ktoś z kim możesz porozmawiać o tym co się z tobą dzieje/jak się czujesz/co cię martwi.