2020 rok dla większości z nas na swój sposób był wyjątkowo trudnym rokiem. Izolacja, brak kontaktów społecznych, lęk związany ze zdrowiem naszym i naszych bliskich, a także wiele nowych sytuacji, do których nie mieliśmy możliwości przygotować się wcześniej – to wszystko mogło sprawić, że możemy czuć potrzebę zadbania o kondycję psychiczną bardziej niż zwykle. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, najlepszym rozwiązaniem może okazać się konsultacja u psychologa lub psychoterapeuty. Pomocne mogą okazać się również książki psychoedukacyjne oraz po prostu wspierające – trzeba jednak pamiętać, że nie zastąpią wizyty u specjalisty, jeśli sytuacja tego wymaga. Przygotowałam top 5 książek na 2021 rok, które uważam za bardzo wartościowe i warte przeczytania.

Daniel J. Siegiel – „Psychowzroczność”
Książka popularnonaukowa napisana przez doktora psychiatrii, który na podstawie swoich doświadczeń w praktyce lekarskiej stworzył nowe pojęcie – psychowzroczność (do mnie znacznie bardziej przemawia oryginalne „mindsight”), które łączy wiedzę neurologiczną z praktyką psychoterapeutyczną. Książka jest ostatnio bardzo popularna na instagramach psychologów i pedagogów, których bardzo cenię, więc sama się w nią zaopatrzyłam 😉 Mindsight jest nazywana przez autora swoistym zmysłem, który przydaje się nam w codziennym funkcjonowaniu, między innymi czyniąc nas bardziej samoświadomymi, co pozwala nam lepiej identyfikować własne emocje oraz rozwijać empatię.

Rupi Kaur – „Dom ciało”
Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z twórczością Rupi Kaur – serdecznie polecam. Jest to nowoczesna poezja stworzona przez kobietę dla kobiet. Każdy tom jest pełen feministycznych, ciałopozytywnych, wspierających utworów, w których każda z nas może odnaleźć część siebie. „Dom ciało” to trzecia książka autorki, w poprzednich latach ukazały się „Mleko i miód” oraz „Słońce i jej kwiaty”, które polecam równie mocno.

Justine Mol – „Żyrafa i szakal w nas”
Niezwykle wartościowa książka o Porozumieniu bez Przemocy M. Rosenberga, która za pomocą prostych porównań i lekkiej formy pomaga lepiej zrozumieć siebie i motywy, które nami kierują. Justine Mol w bardzo przyjemny sposób objaśnia metaforyczną żyrafę oraz szakala mieszkające w naszej głowie – ich zrozumienie może być bardzo pomocne dla każdego, kto dąży do większej samoświadomości i lepszych relacji z innymi.

Richard C. Schwartz – „To na siebie od zawsze czekasz”
Autor wykorzystuje założenia podejścia terapeutycznego IFS (internal family system) opartego na metaforycznej „wewnętrznej rodzinie”, aby pomóc czytelnikom spojrzeć na bliskie relacje w odmienny sposób, zrozumieć swoje potrzeby oraz zaopiekować się sobą we właściwy sposób. Książka zawiera ćwiczenia do samodzielnego wykonania, co jest jej dodatkową zaletą.

Stefanie Stahl – „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”
Świetna książka oparta na założeniach terapii schematów. Pomaga lepiej zrozumieć siebie oraz zadbać o swoje wewnętrzne dziecko, aby polepszyć jakość swojego życia oraz relacji międzyludzkich. Zawiera wiele angażujących ćwiczeń do samodzielnego wykonania, co czyni ją jeszcze bardziej wartościową.

Lista przygotowana przez Julię Januchtę