Nad pomocą psychologiczną narosło wiele szkodliwych mitów, przez które wiele osób potrzebujących wsparcia ma obawy przed rozpoczęciem spotkań z psychologiem. Jednym z najczęściej powielanych stereotypów jest to, że psycholog zajmuje się tylko pomocą dla osób z zaburzeniami psychicznymi – z tego powodu często słyszy się „wszystko jest ze mną w porządku*, więc nie pójdę do psychologa”. Kolejnym często powtarzanym mitem jest to, że rolą psychologa jest tylko słuchać o czyichś problemach przez określony czas i równie dobrze można porozmawiać z przyjacielem lub przyjaciółką – oczywiście uważne słuchanie jest ważnym elementem pracy psychologa, ale rozmowa z psychologiem znacząco różni się od rozmowy z bliską osobą. W czym w takim razie może Ci pomóc psycholog (lub psychoterapeuta!) i co warto wiedzieć o wizytach u niego? 

[*z osobami, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, również wszystko jest w porządku ☺]

Wizyta u psychologa może wesprzeć każdego.

Żeby zgłosić się do psychologa, nie musisz mieć żadnych zaburzeń psychicznych. Psycholog może Ci pomóc zrozumieć siebie, wesprzeć Cię w poszukiwaniu swoich mocnych stron i odpowiedniej życiowej drogi, pomóc w budowaniu zdrowych i wspierających relacji z innymi ludźmi i samym sobą. Wizyta u doświadczonego i profesjonalnego psychologa nigdy nie zaszkodzi, a zawsze może wnieść dużo dobrego do życia każdego człowieka.

Psycholog nie rozwiąże Twoich problemów.

Ale da Ci „narzędzia”, inspirację i profesjonalne wsparcie, żebyś potrafił_a zrobić to sam_a. Wizyty u psychologa lub psychoterapeuty to ważny element procesu zmiany, ale jego kluczowym aspektem jest przenoszenie wyniesionej z gabinetu wiedzy i zasobów na problemy, z którymi przychodzimy. Na każdym etapie terapii czy wsparcia psychologicznego to Ty decydujesz o tym, jakie zmiany wprowadzasz w swoim życiu i jakie tematy chcesz przepracować.

Nie każdy psycholog czy nurt terapeutyczny będzie dla Ciebie dobry.

Tak jak nie z każdym człowiekiem możemy stworzyć bliską relacją, tak samo nie każdy psycholog czy psychoterapeuta oraz jego metody pracy muszą do nas pasować. Najważniejsze jest to, aby nie poddawać się w poszukiwaniach i nie zrażać po nieudanych próbach. O nurtach terapeutycznych planuję osobny artykuł, więc niebawem będzie można się trochę o nich dowiedzieć 😉

Psychoedukacja i poszerzanie wiedzy na własną rękę nie zastąpią terapii.

Niezależnie od metod pracy czy nurtu terapeutycznego, najważniejszym czynnikiem leczącym podczas psychoterapii jest relacja. Poszerzanie wiedzy na temat zdrowia psychicznego zawsze daje nam dużo dobrego i bez wątpienia sama świadomość pewnych zjawisk może nam znacznie pomóc, ale wizyty u psychologa lub psychoterapeuty są czymś zupełnie innym. Nie bez powodu praktycznie wszyscy psycholodzy odbywają liczne kursy i szkolenia, które mają na celu wzrost ich kompetencji i umiejętności – dzięki temu znają skuteczne narzędzia i metody pracy z klientem / pacjentem. Relacja z psychologiem lub terapeutą zapobiega uciekaniu przed problemami w szkodliwe mechanizmy obronne, a także pomaga nam zrozumieć prawdziwą przyczynę naszych problemów. Często psycholog zadaje nam pytania, których sami byśmy sobie nie zadali, a także pokazuje takie aspekty naszych problemów, których sami nie potrafilibyśmy dostrzec.