Nie raz zderzyłam się z próbą wmówienia mi, że nastolatek powinien żyć w dany, wymyślony przez innych sposób. Czyli mniej więcej… uczyć się, nie marudzić, nie sprawiać problemów, być wdzięcznym za wszystko i jeszcze raz uczyć się. A dobrze wiemy – w końcu każdy z nas był, jest obecnie lub będzie nastolatkiem – że chyba nic nie wkurza młodych ludzi bardziej niż ciągłe wymagania społeczeństwa. Każdy_a z nas jest inny_a i to sprawia, że świat jest różnorodny. W każdym z nas jest też często ukryty potencjał, który możemy wykorzystać. Czasem niestety nie wiemy jak… I wtedy z pomocą przychodzi nowy poradnik Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego – „Idź własną drogą. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT.” 

Zacznijmy od tego z czym wiąże się terapia ACT i rozwiążmy ten magiczny skrót z tytułu książki. 

Acceptance and commitment therapy… Czyli w języku polskim piszemy i mówimy, że jest to terapia akceptacji i zaangażowania. Możemy wyróżnić 6 faz takiej terapii, w skrócie Wam je opiszę:

  1. Kontakt z chwilą obecną (np. poprzez ćwiczenia mindfulness). 
  2. Akceptacja. Dążenie do przyjęcia myśli o sobie i własnych odczuć, których nie można w pełni kontrolować, zaprzestanie ich zwalczania, traktowanie myśli jako słów, a słów jako dźwięków
  3. Dyfuzja, czyli próba zrozumienia różnić pomiędzy myślami, uczuciami, a światem rzeczywistym.
  4. Osoba jako kontekst. Proces rozwijania świadomości siebie.
  5. Przedostatni i ostatni etap polega na wyznaczeniu kierunku działania. Zadaniem terapeuty wtedy jest pomoc pacjentowi w odkryciu własnego systemu wartości, dokonaniu wyboru i osiąganiu konkretnych celów.

(Kucharska, 2013)

“ACT podkreśla, że to naturalne, ludzkie doświadczenia, będące konsekwencją tego, że potrafimy oprócz oddychania także cenić czy kochać. Największy nacisk położony jest natomiast na to, jaka jest relacja tej osoby z tym, co ona przeżywa.” (http://uczesieact.pl/

Myślę, że teraz trochę łatwiej będzie Wam zrozumieć o czym jest to książka, bo wszystkie ćwiczenia ujęte w niej właśnie na technikach ACT się opierają.

Autorami są specjaliści – dr Joseph V. Ciarrochi (profesor psychologii na Western Sydney University) i dr Louise Hayes (psycholożka kliniczna, pracownica naukowa University of Mellbourne). Na naszych mediach społecznościowych pisaliśmy już o ich wcześniejszej książce “W pułapce myśli”.

W “Idź własną drogą” nie dowiemy się jaką drogę wybrać, ale pozwolimy sobie na rozwój tej naszej albo znalezienie swojego własnego sposobu na życie, który nie będzie podyktowany przez oczekiwania społeczeństwa. Jest to ilustrowany poradnik, bardzo przyjemnie się z niego korzysta… Świadomie napisałam o korzystaniu, bo jest tam pełno ćwiczeń do pracy własnej, miejsc na swoje odpowiedzi. W sposób bardzo przystępny nastolatkowie poznają nowe sposoby na poradzenie sobie z trudem okresu dojrzewania i przede wszystkim dostaną szansę na rozwinięcie swoich mocnych stron.

Wiele słów poświęconych jest jakże ważnej akceptacji trudnych emocji, które bardzo często są jednocześnie nieprzyjemne. A nastolatkowie mogą się złościć, płakać, mieć złamane serce… To przecież zupełnie normalne! Dlatego tę książkę poleciłabym również rodzicom, choć skierowana jest raczej dla osób młodszych. Myślę, że warto poświęcić popołudnie na przejrzenie jej i późniejsze podarowanie swojej pociesze. 🙂

Kończąc – bardzo polecam! Aż nawet mi żal, że za moich czasów (wow, to brzmi jakby minęło milion lat, a jest to jedynie chwila), takich książek było mniej. 🙂

Źródła:

  • Kucharska, K. Najnowsze kierunki terapeutyczne w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.
  • http://uczesieact.pl/