man love people woman

Czy leki psychiatryczne zmieniają osobowość? 

  • Leki nie zmieniają osobowości. Jest to szeroko rozpowszechniany mit. To choroba psychiczna zmienia zachowanie chorego, natomiast leki pomagają przywrócić go do stanu względnej równowagi. 

Alkohol… i leki?

  • Co do zasady, łączenie alkoholu z lekami jest ryzykowne. Może dojść do osłabienia działania leczniczego leku, albo – wręcz odwrotnie – alkohol może nasilać działanie leków stosowanych w psychiatrii. Alkohol może działać „synergistycznie” z lekami o wpływie „uspokajającym”, czyli działanie tych dwóch substancji może się wzajemnie nasilać, prowadząc do senności, nadmiernego uspokojenia, spowolnienia i poczucia „przytłumienia”. Poza tym, alkohol może istotnie zmieniać metabolizm wątrobowy leków (zwiększając lub zmniejszając ich stężenie we krwi). Skutkuje to tym, że dany lek może działać za silnie lub za słabo. 

Jeśli zacznę korzystać z pomocy leków, to czy będę musiał_a brać je do końca życia? 

  • Rozpoczęcie farmakoterapii nie powoduje konieczności brania leków do końca życia. Leczenie trzeba czasami kontynuować długoterminowo nie dlatego, że leków nie można odstawić, ale dlatego, żeby zapobiec nawrotom danej choroby. 

Czy leki psychiatryczne uzależniają? 

  • Leki psychotropowe nie uzależniają. Wyjątkiem są benzodiazepiny. 

Jak one dokładnie działają? Dlaczego leki antydepresyjne pomagają?

  • Leki antydepresyjne działają na układ nerwowy. Ich zadaniem jest wyrównanie poziomu neuroprzekaźników mózgowych, które odpowiadają za dobre samopoczucie i nastrój. Niedobór kluczowych neurotransmiterów, do których zaliczamy serotoninę i dopaminę może wywoływać zaburzenia depresyjne.

Co powinniśmy zrobić, jeśli przepisane leki sprawiają, że czujemy się gorzej? Czy można odstawić je na własną rękę? 

  • Leków absolutnie nie należy odstawiać samemu, bez konsultacji z lekarzem. W przypadku kiedy nie jesteśmy zadowoleni ze skutków zażywanych leków, powinniśmy poinformować o tym swojego psychiatrę, który może podjąć decyzję o zmianie leków. 

Kiedy leki zaczynają działać?

  • Niestety leki antydepresyjne wymagają czasu, by zaczęły działać. Pierwsze skutki działania możemy zauważyć między drugim a trzecim tygodniem przyjmowania. Natomiast pełną remisję – cofnięcie objawów – uzyskuje się pomiędzy drugim a trzecim miesiącem stosowania. 

Oprócz farmakoterapii zazwyczaj zalecana jest psychoterapia. 

Skutki uboczne (o ile w ogóle wystąpią) zazwyczaj utrzymują się przez pierwsze dwa tygodnie stosowania leku. 

To nic złego, że korzystasz z leków przepisanych przez psychiatrę. Dbasz o swoje zdrowie i życie.

Jeśli nie znalazł_ś odpowiedzi na swoje pytanie NIE BÓJ SIĘ zadać go swojemu własnemu lekarzowi/lekarce – on_a jest po to, żeby Ci pomóc i wyjaśnić wątpliwości.

Post został przygotowany przez:

Lek. Michał Dobrzyński – absolwent Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z pacjentami pracuje od 2015 roku. Zastępca kierownika oddziału psychiatrycznego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica” w Ząbkach k/Warszawy, jednym z największych szpitali psychiatrycznych na Mazowszu. Doświadczenie zawodowe zdobywał również w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie odbywał staże kierunkowe. Poza tym na co dzień pracuje w Poradniach Zdrowia Psychicznego na terenie Warszawy i okolic. Dyżuruje również w Oddziale Psychiatrycznym Szpitala w Ciechanowie.

www.drpsych.pl 

www.facebook.pl/drpsych.ciechanow