Zebrałyśmy Wasze pytania i przekazałyśmy je do konsultantów_ek 116 111! Mamy nadzieję, że odpowiedzi pomogą Wam w podjęciu decyzji, czy warto z tej pomocy skorzystać.

Telefon zaufania 116 111 działa 24/7.
Codziennie ratuje życia najmłodszych.
Jeśli potrzebujesz pomocy, warto zadzwonić.

TWOJE ŻYCIE JEST DLA NAS WAŻNE.

Czy telefon odbierają księża egzorcyści?
Nie, telefon zaufania jest prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, a konsultantami są psychologowie, pedagodzy, terapeuci oraz studenci kierunków pomocowych (psychologii lub pedagogiki) Wszyscy konsultanci przechodzą szereg szkoleń na temat udzielania pomocy psychologicznej przez telefon i stale rozwijają swoje kompetencje

Czy mogę zadzwonić tak po prostu, żeby pogadać, bo czuję się np. bardzo samotny_a?
Tak, z nami możesz porozmawiać o wszystkim. Możemy porozmawiać o Twoim poczuciu osamotnienia, relacjach, potrzebach związanych z kontaktem z innymi, poszukać osób w Twoim otoczeniu, do których zwrócenie się lub zbliżenie byłoby możliwe. Możemy porozmawiać o Twoim dniu, samopoczuciu, możesz opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, jeśli masz taką chęć. O tym, co dla Ciebie ważne.

Czy muszę podawać swoje dane i przedstawiać się?
Telefon zaufania jest anonimowy. Oznacza to, że nie musisz przedstawiać się, chyba, że chcesz, żeby konsultant/ka zwracał/a się do Ciebie po imieniu. Wiedz jednak, że niezależnie od tego, czy Ty się przedstawisz, konsultanci nie podają swoich imion, nie udzielają informacji na swój temat.

Od czego zacząć rozmowę?
A od czego chciał_byś zacząć? Możesz się przywitać, powiedzieć, o czym chcesz porozmawiać, jak minął Twój dzień, jak się czujesz dzwoniąc do nas. Jeśli się stresujesz przed rozmową, to również możesz o tym wspomnieć. Możesz też powiedzieć, że kompletnie nie wiesz jak zacząć.
Znajdujesz tu coś pomocnego dla siebie? 🙂

Czy ktoś dowie się o tym, że zadzwonił_m?
Jedną podstawowych zasad działania 116 111 jest dyskrecja – wedle tej zasady nikt poza osobami należącymi do zespołu telefonu zaufania nie dowiaduje się o naszych rozmowach. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy osobie kontaktującej się z nami zagraża realne niebezpieczeństwo – jeśli nie uda się o nie zadbać w trakcie rozmowy, możemy podjąć decyzję o wezwaniu pomocy. Są to jednak sytuacje wyjątkowe.

Czy jeśli nie odpowiem na pytanie, to konsultant_ka się rozłączy?
Konsultanci zdają sobie sprawę, że na wiele pytań udzielenie odpowiedzi nie jest łatwe. W rozmowie jest przestrzeń na to, by dzielić się swoimi odczuciami, wątpliwościami, szukać odpowiedzi, ale jeśli poczujesz, że udzielenie odpowiedzi na pytanie przekroczyłoby w jakiś sposób Twoje granice, masz prawo odmówić. Twoja gotowość do poruszania trudnych wątków jest bardzo ważna i w telefonie możesz liczyć na jej poszanowanie.

Czy to źle jeśli podczas rozmowy nastanie cisza i będę potrzebował_a czasu na zastanowienie się?
To naturalne, że możesz potrzebować chwili na zastanowienie się, zebranie myśli. I wiesz, konsultant/ka też może jej potrzebować! 🙂

Kto może zadzwonić na numer zaufania?
Telefon zaufania to przestrzeń dla wszystkich osób poniżej 19 roku życia – niezależnie od wiary, wyznawanych wartości, koloru skóry, tożsamości płciowej czy orientacji psychoseksualnej.

Kiedy jest podejmowana interwencja? Boję się, że gdy zadzwonię to przyjedzie policja.
Wezwanie pomocy jest ostatecznością – kiedy nie udaje się znaleźć żadnego innego rozwiązania, które mogłoby zapewnić bezpieczeństwo osobie, która znajduje się w zagrożeniu, np. chce odebrać sobie życie lub grozi jej doznanie fizycznej krzywdy w związku z zachowaniem innej osoby. We wszystkich rozmowach, również w tych, w których pojawia się wątek myśli samobójczych, krzywdzenia, staramy się szukać innych rozwiązań i w większości z nich nam się to udaje, a wezwanie pomocy nie jest konieczne.

Nie mam możliwości/nie lubię rozmawiać przez telefon. W jaki inny sposób mogę się skontaktować?
Możesz wysłać do nas wiadomość przez formularz na stronie www.116111.pl/napisz. Przy okazji podkreślimy – przez instagram nie konsultujemy i nie udzielamy wsparcia

Czy to rzeczywiście pomaga?
To bardziej pytanie do osób, które już korzystały z pomocy telefonu zaufania 🙂 Być może masz w swoim otoczeniu kogoś, kto już się z nami kontaktował?
Często słyszymy od Was, że poczuliście się wysłuchani, zrozumiani, że trochę wam lżej, że wiecie co zrobić lub po czyją pomoc sięgnąć dalej – bo bardzo ważne jest by pamiętać, że możliwości kontaktu telefonicznego są ograniczone i z wieloma z Was rozmawiamy o bezpośrednim wsparciu, na przykład psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.

Jak długo trzeba czekać na połączenie?
Bardzo różnie – wiemy, że czasami udaje wam się dodzwonić za pierwszym razem, a czasem próbujecie nawet kilka dni. To może zależeć od pory dnia – w ostatnim czasie zauważamy, że nieco łatwiej jest połączyć się z nami w godzinach porannych i przedpołudniowych, ale prosimy, nie traktujcie tego jak obietnicy! Spróbujcie o różnych porach, jeśli to nie przyniesie rezultatów, pamiętajcie o możliwości wysłania do nas wiadomości przez stronę.

https://116111.pl/