crop unrecognizable black man sharing complains with female psychologist

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. To stwierdzenie można zastosować co większości sytuacji, do pierwszej wizyty u psychoterapeuty także. Ten krok jest jednak ważnym krokiem w procesie zdrowienia. Zastanawialiście się kiedyś czego możecie spodziewać się na takiej wizycie? Może macie związane z tym obawy? Jeśli tak, postaramy się je rozwiać. 

Zacznijmy od przypominajki czym zajmuje się psychoterapeuta. 

-> Psychoterapeuta to zazwyczaj psycholog, który ukończył 4-letni kurs psychoterapii w wybranym nurcie. Do psychoterapeuty zgłaszamy się najczęściej, gdy zauważymy w swoim życiu trudności, które uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. Psychoterapia to proces leczniczy, dzięki któremu możemy nauczyć się nowych strategii radzenia sobie z problemami, zmienić schematy, zrozumieć siebie. Często jest ona częścią leczenia zaburzeń psychicznych, poza np. farmakoterapia. 

 1. O co terapeuta może spytać podczas pierwszej rozmowy? 

W czasie pierwszej rozmowy terapeuta zapewne będzie próbował poznać ciebie i zrozumieć z jakimi trudnościami się do niego zgłaszasz. Może zapytać o obszary codziennego funkcjonowania; o dzieciństwo, rodziców czy rodzinę; o relacje w szkole/pracy. Zapewne będzie chciał wiedzieć jak najwięcej o Twoim dotychczasowym życiu, ale to ważne, ponieważ te informacje pozwolą mu jak najlepiej Ci pomóc. Ważnym obszarem będzie dla niego też informacja na temat problemu z jakim do niego przychodzisz. Możesz usłyszeć też pytanie jaki cel chciałbyś osiągnąć w trakcie terapii, jednak nie musisz na nie odpowiadać, czasami nie jesteśmy w stanie tego określić od razu. Normalne jest również pytanie o niepokojące objawy jakie zauważasz, o trudności w funkcjonowaniu, o dotychczasowe leczenie psychiatryczne, czy terapię jeśli miały miejsce.

 1. Czy rodzice dowiedzą się o tym co powiem mu w trakcie wizyty? 

Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego informacje, które mu udzielisz powinien zachować dla siebie. Wyjątkiem są sytuacje, w których oceni, że to co mówisz wskazuje na zagrożenie zdrowia lub życia. Tak więc informacje o autoagresji czy myślach lub planach samobójczych może przekazać Twoim rodzicom. Pamiętajcie jednak, że jeśli taka sytuacja ma miejsce, ma ona jasny cel – sprawić żebyście byli bezpieczni. 

 1. Czy mogę powiedzieć o obawach jakie pojawią mi się w trakcie wizyty lub przed nią?

Tak, to bardzo ważne! Może to pomóc wam w dalszej pracy. Terapeuta może rozwiać Twoje wątpliwości, jeśli będzie wiedział też jakie są Twoje obawy łatwiej będzie mu je zminimalizować. Pamiętajcie, że pierwsza wizyta u specjalisty jest stresującym wydarzeniem. Jeśli odczuwacie stres, to o tym też możecie powiedzieć – to z resztą naturalna reakcja. 

 1. Czy jeśli nie jestem pełnoletn_, mogę umówić się samemu na wizytę u psychoterapeuty? 

Niestety nie. Polskie prawo na razie nie przewiduje możliwości zgłoszenia się do specjalisty (również do psychiatry) bez zgody rodzica. Decyzja o takiej wizycie i umówienie jej leży po stronie rodzica. 

 1. Czy rodzice będą ze mną w czasie tej rozmowy? 

Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pierwsza wizyta z reguły odbywa się z chociaż minimalnym udziałem rodzica. Możliwe jest, że oprócz rozmowy z wami, terapeuta będzie chciał także porozmawiać właśnie z nimi. Taka rozmowa pomoże mu poznać także ich perspektywę. Jednak w czasie dalszych sesji terapeutycznych będziecie pracować sam na sam. Czasami zdarza się, że terapeuta zaprasza rodziców na rozmowy, to jednak nie są częste sytuacje – przykładowo gdy musi poinformować o zagrożeniu zdrowia lub życia. Jeśli czujesz potrzebę będziesz mógł też zaprosić rodziców na sesję. 

O czym warto pamiętać?

 1. Na pierwszej wizycie omawiane są warunki pracy terapeutycznej. Tutaj ustalone będą zasady dotyczące terapii, ramy czasowe, ilość spotkań. 
 2. Jednym z ważniejszych filarów terapii jest szczerość. Podstawą leczenia jest rozmowa, szczera rozmowa zazwyczaj przynosi bardzo dobre efekty. 
 3. Ważne jest aby zaufać specjaliście. Jeśli czujemy, że osoba do której trafiliśmy nie odpowiada nam np. pod względem charakteru czy sposobu pracy warto zastanowić się nad zmianą terapeuty. 
 4. Istnieją różne nurty psychoterapii, jeśli jest taka możliwość warto zadbać o to w jakim nurcie będziemy pracować. 
 5. Obawy, stres i lęk są naturalne! Nie bójcie się powiedzieć o nich.
 6. Na psychoterapię na NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza (może to być psychiatra, ale nie musi – np. lekarz rodzinny również może skierować na psychoterapię), prywatnie nie jest ono wymagane. 
 7. Psychoterapia jest procesem długotrwałym. Daj sobie czas na zdrowienie. 

Pamiętajcie, że decydując się na pójście na terapię robicie duży krok w stronę zdrowia. Pozwólcie sobie na wzloty, upadki – proces leczenia nie jest linearny. Terapeuta to doświadczona osoba, zaufanie to podstawa. Na pewno postara się zrobić wszystko, aby pomóc wam z Waszymi trudnościami.