close up photo of a stethoscope

Zwracając się do nas w wiadomościach, często mówicie o swoich obawach i niepewnościach związanych z pierwszą wizytą u specjalisty. Nurtuje Was wiele pytań i nie wiecie czego się spodziewać. To zupełnie w porządku!

Przede wszystkim, jestem z Ciebie bardzo dumna! To ogromna odwaga i duży krok by zgłosić się po pomoc 🙂

O pierwszej wizycie u psychoterapeuty opowiadała Agnieszka (https://nastoletniazyl.pl/2022/07/18/pierwsza-wizyta-u-psychoterapeuty-jak-wyglada-czego-moge-sie-spodziewac/).

Żeby jeszcze bardziej ułatwić Wam ten proces, tym razem poprosiłyśmy wspaniałą psychiatrkę o odpowiedzenie na pytania, które nam przesłali_łyście. Kilka słów o niej ?

Anna Wardęga (psychiatra_anna) – lekarka w trakcie specjalizacji z psychiatrii, psychoterapeutka na co dzień pracująca w Krakowie i Warszawie. Inicjatorka akcji „Wylecz Nienawiść” zajmującej się agresją wobec medyków. Prywatnie mama wspaniałej córki, fanka fantastyki i podróży.

  1. Jakich pytań mogę się spodziewać?

Lekarz na pierwszej wizycie zapyta Cię o powód zgłoszenia się do psychiatry, o to co sprawiło, że zaczęł_ś szukać pomocy. Pojawią się pytania o obecne objawy, czas ich trwania, o używki, czy o jakość Twojego snu. Dalsze pytania będą przechodziły od ogółu do szczegółu: możesz usłyszeć pytania o Twój wiek, wykształcenie, czy masz znajomych/przyjaciół, hobby. Może zapytać również o Twoją rodzinę, relacje z bliskimi. 

  1. Czy muszę przynieść dokumentację medyczną i wykonać jakieś badania np. krwi?

Jeśli posiadasz dokumentację medyczną – przynieś ją. Może to być bardzo pomocne dla lekarza, który musi Cię poznać, żeby móc Ci odpowiednio pomóc. Badania laboratoryjne nie są konieczne, aczkolwiek przydatna bywa morfologia krwi, czy poziomy hormonów tarczycy.

  1. Ile trwa taka wizyta?

Pierwsza wizyta trwa przeważnie około 1 godziny – czasami krócej, a czasami dłużej. Zależy od lekarza i potrzeby.

  1. Czy rodzic/opiekun prawny musi być obecny w trakcie?

Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, rodzic/opiekun prawny powinien zjawić się z Tobą. W trakcie wizyty lekarz może poprosić go o zgodę na przeprowadzenie części rozmowy tylko z Tobą, tak abyś czuł_ się swobodnie i miał_ możliwość opowiedzieć również o tym, o czym chciał_byś powiedzieć lekarzowi bez obecności rodzica/opiekuna.

  1. Czy na przepisanie leków potrzebna jest zgoda rodzica?

Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, rodzic musi wyrazić zgodę na Twoje leczenie.

  1. Czy psychiatra podejmuje próbę leczenia ambulatoryjnego czy od razu skierowuje do szpitala?

Najczęściej lekarz podejmuje próbę leczenia ambulatoryjnego. W przypadkach zagrożenia życia, albo gdy uważa, że kwestie zdrowotne nie pozwalają na leczenie ambulatoryjne, kieruje pacjenta do szpitala.

  1. Jak mogę przygotować się do wizyty?

Jeśli się stresujesz, możesz wypisać sobie na kartce lub w notatniku swoje objawy, powody dla których zgłaszasz się do lekarza, sytuacje, które były istotne, a które mogłyby Ci „wylecieć z głowy” w trakcie wizyty. Lekarz nie będzie miał nic przeciwko (a przynajmniej nie powinien mieć), jeśli przeczytasz swoje zapiski. 

  1. Boję się, że nie jestem “wystarczająco” chor_ i moje dolegliwości zostaną zbagatelizowane.

Każdy ma prawo do leczenia. Każdy ma prawo zweryfikować swoje obawy i sięgnąć po pomoc. Po to jest opieka lekarska, aby pomagać pacjentom. Dolegliwości nie powinny być zbagatelizowane. Jeśli okażą się „jedynie” lękami o zdrowie, to lekarz również powinien to wyjaśnić i uspokoić. 

  1. Czy po pierwszej wizycie mogą zostać przepisane leki?

Mogą. To bardzo indywidualna kwestia. Na pewno zostanie to z Tobą omówione. Możesz zapytać o przyczynę ich zapisania, o sposób działania, objawy uboczne i tym podobne.