To oczywiste, jednak… Gdy słyszę o perfekcjonizmie, to często w kontekście osoby, która codziennie realizuje co do joty swój harmonogram, ma estetyczne notatki z zajęć, od razu segreguje i prasuje ubrania w szafie czy przyrządza apetycznie wyglądające, zawsze zdrowe posiłki, niczym z Instagrama. Kiedyś myślałabym, że ktoś taki jest chodzącym ideałem, a teraz raczej rodzi się we mnie współczucie. Bo gdyby tak spojrzeć na perfekcjonizm jako koncepcję, która zabiera nam godziny na wyczerpujących czynnościach? Zaprząta głowę natrętnymi myślami? Sprawia, że porównujemy się kto jest lepszy? Że żyjemy w ciągłym stresie i lęku? Właśnie taka jest rzeczywistość wielu osób, które…

Najważniejsze, co chciałabym Ci przekazać na samym początku to: Fakt, że masz nawrót zaburzeń odżywiania, nie umniejsza Twojej poprzedniej wygranej walki. Czasem zaburzenia wracają i to nie Twoja wina. Zrobił_ś co mogł_ś. Miał_ś prawo nie zauważyć, że nawrót się zbliża. Masz wpływ na to, żeby się leczyć i zdrowieć! Zdrowienie jak przepis na biszkopt Wyobraźmy sobie, że potrzebujesz zrobić tort. Milion razy probówał_ś zrobić biszkopt, ale nigdy nie wyszedł Ci taki, jakiego chcesz. Raz jest zakalcem, drugim razem się spalił. Możesz czuć bezradność, ale już w tej sytuacji możemy zobaczyć parę rozwiązań. A) rezygnujesz z tortu – konsekwencją jest jego…

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, nie tylko dla mocno wierzących osób. Wiadomo, że mają one wartość religijną, ale przede wszystkim są okazją do wspólnych spotkań przy świątecznym stole. Czasami te spotkania mogą okazać się jednak bardzo trudne, w takim razie nasuwa się pytanie – jak je „przetrwać? Mamy dla was kilka wskazówek! Takich wskazówek moglibyśmy zebrać tutaj bardzo dużo, skupiamy się jednak na tych, które dotyczą znacznej większości z nas. Pamiętajcie, że Święta Bożego Narodzenia są raz w roku, trwają 3 dni. 3 dni to obiektywnie patrząc naprawdę niewiele. Im trudniejsze sytuacje im towarzyszą, tym trudniej nam patrzeć na…

Zwracając się do nas w wiadomościach, często mówicie o swoich obawach i niepewnościach związanych z pierwszą wizytą u specjalisty. Nurtuje Was wiele pytań i nie wiecie czego się spodziewać. To zupełnie w porządku! Przede wszystkim, jestem z Ciebie bardzo dumna! To ogromna odwaga i duży krok by zgłosić się po pomoc 🙂 O pierwszej wizycie u psychoterapeuty opowiadała Agnieszka (https://nastoletniazyl.pl/2022/07/18/pierwsza-wizyta-u-psychoterapeuty-jak-wyglada-czego-moge-sie-spodziewac/). Żeby jeszcze bardziej ułatwić Wam ten proces, tym razem poprosiłyśmy wspaniałą psychiatrkę o odpowiedzenie na pytania, które nam przesłali_łyście. Kilka słów o niej ? Anna Wardęga (psychiatra_anna) – lekarka w trakcie specjalizacji z psychiatrii, psychoterapeutka na co dzień pracująca w…

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. To stwierdzenie można zastosować co większości sytuacji, do pierwszej wizyty u psychoterapeuty także. Ten krok jest jednak ważnym krokiem w procesie zdrowienia. Zastanawialiście się kiedyś czego możecie spodziewać się na takiej wizycie? Może macie związane z tym obawy? Jeśli tak, postaramy się je rozwiać. Zacznijmy od przypominajki czym zajmuje się psychoterapeuta. -> Psychoterapeuta to zazwyczaj psycholog, który ukończył 4-letni kurs psychoterapii w wybranym nurcie. Do psychoterapeuty zgłaszamy się najczęściej, gdy zauważymy w swoim życiu trudności, które uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. Psychoterapia to proces leczniczy, dzięki któremu możemy nauczyć się nowych strategii radzenia sobie z problemami,…

Zwykle to wszystko wygląda podobnie. Fajnie się pisze, okazuje się że mamy wiele wspólnych tematów, spotykamy się raz czy dwa, a potem… kontakt się urywa. Ale chodzi mi tu o konkretny sposób tego końca relacji – o ghostingu. Co to takiego? To właśnie sytuacja, w której jedna ze stron w relacji niespodziewanie zrywa kontakt przestając odpowiadać na wiadomości czy telefony. Można wręcz stwierdzić, że druga osoba przestaje istnieć, jest traktowana jak powietrze. Z pewnością nie ma w tym nic przyjemnego. Ale wydaje mi się też, że większość z nas choć raz w życiu tego doświadczyła. Na myśl przychodzi mi przykład…

Zebrałyśmy Wasze pytania i przekazałyśmy je do konsultantów_ek 116 111! Mamy nadzieję, że odpowiedzi pomogą Wam w podjęciu decyzji, czy warto z tej pomocy skorzystać. Telefon zaufania 116 111 działa 24/7.Codziennie ratuje życia najmłodszych.Jeśli potrzebujesz pomocy, warto zadzwonić. TWOJE ŻYCIE JEST DLA NAS WAŻNE. Czy telefon odbierają księża egzorcyści?Nie, telefon zaufania jest prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, a konsultantami są psychologowie, pedagodzy, terapeuci oraz studenci kierunków pomocowych (psychologii lub pedagogiki) Wszyscy konsultanci przechodzą szereg szkoleń na temat udzielania pomocy psychologicznej przez telefon i stale rozwijają swoje kompetencje Czy mogę zadzwonić tak po prostu, żeby pogadać, bo czuję się np….

Z czym kojarzy Wam się gabinet pielęgniarki szkolnej? Z bilansem? Z fluoryzacją zębów? A gdybyśmy powiedziały Wam, że możecie tam wiele dowiedzieć się w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego… uwierzycie? Na instagramie pod nazwą @pielegniarkawszkole, kryje się kobieta z sercem i pasją, którą być może uda się Wam spotkać w swojej szkole. Dziś ona opowie Wam o tym co może Was spotkać za drzwiami jej gabinetu… Ale na początku trochę Wam o niej opowiemy… 😉 Pielęgniarkawszkole – Alicja, Magister pielęgniarstwa, ratownik medyczny, prywatnie zakochana właścicielka kota brytyjskiego Misia. W ochronie zdrowia od 12 lat, opiekę nad uczniami w szkole sprawuje z…

Pomyślicie sobie “Jak można tęsknić za czymś co utrudnia mi życie?”. Okazuje się, że sprawa nie wygląda jednak tak prosto jak się wydaje. Podczas leczenia stajemy przed wieloma decyzjami. Musimy wybrać specjalistę, do którego chcemy się udać; zastanowić się czy wyrażamy zgodę na proponowany lek. Jedną z takich decyzji jest zdrowienie. To czy pójdziemy w proces zdrowienia jest wyborem. Nie odpowiadamy za to, że chorujemy – odpowiadamy za to czy zadbamy o siebie i podejmiemy próbę walki. Być może brzmi to absurdalnie, bo nad czym się tu zastanawiać. Wydawałoby się, że chcemy “odzyskać” życie i wrócić choć w minimalnym stopniu…

Gaslighting – nazwa techniki manipulacji, rodzaj przemocy psychicznej. Jej nazwa pochodzi z tytułu przedwojennej sztuki Gas Light od Patricka Hamiltona. Mowa tam o władczym mężczyźnie, który wmawia żonie chorobę psychiczną i znęca się nad nią. “Kobieta w spektaklu ze sceny na scenę staje się coraz bardziej paranoiczna, zalękniona i niepewna na skutek manipulacji męża. On chce jej wmówić, że jest chora, słyszy dźwięki, których nie ma, i widzi rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją” (Helios & Jedlecka, 2017). Gaslighting może dotyczyć różnych relacji np. przyjacielskich, miłosnych, a nawet rodzicielskich. Znaki swiadczące, że ktoś może być gaslighterem (osobą używającą gaslightingu): sprawia,…