Witryna została założona w kwietniu 2018 roku przez nastolatkę, która postanowiła dzielić się swoim doświadczeniem cierpienia psychicznego i robiąc to pomagać innym.

Co piąty nastolatek ma problemy psychiczne lub behawioralne. Polska jest na drugim miejscu w Europie (zaraz po Niemczech) pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych dzieci w wieku 10-19 lat.

Te statystyki niesamowicie nas smucą, stąd pomysł na portal. Uważamy, że trudności psychiczne są po to, aby się nimi dzielić, dlatego robimy to na tej stronie, by pomagać i inspirować do walki innych z podobnymi problemami. Witryna stworzona dla nastolatków, ale również i dorosłych. Walczymy ze stygmatyzacją chorób psychicznych i poszerzamy o nich wiedzę. 

Edukujemy w zakresie zdrowia psychicznego, pomagamy rodzicom „zrozumieć” nastolatki, walczymy na rzecz poprawy sytuacji psychiatrii w Polsce. Od dwóch lat wspieramy różne organizacje, konferencje itp., które działają na rzecz poprawy sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży. Współpracujemy m. in. z Rzecznikiem Praw Pacjenta.

Wierzymy, że wspólnymi siłami sprawimy, że psychiatria dziecięca i młodzieżowa będzie działała w odpowiednich standardach.

Angelika Friedrich

Założycielka

Nazywam się Angelika i mam 20 lat. Założyłam tę stronę w kwietniu 2018 roku. Stworzyłam ją w celu autoterapii oraz ogromnej chęci pomocy, wsparcia innych. Sama posiadam doświadczenie cierpienia psychicznego i dzięki temu staram się wypełniać tę pustkę w internecie, którą ja wtedy odczuwałam. Jako nastolatka zachorowałam na anoreksję i depresję.
W każdym człowieku dostrzegam dobro, ze złych sytuacji wyciągam pozytywy. Kocham naturę i najchętniej wolny czas spędzam w otoczeniu zieleni.

„Prywatnie” studiuję psychologię na Uniwersytecie SWPS w Katowicach, jestem też aktywistką w wielu obszarach życia społecznego. Marzę o założeniu fundacji oraz zostaniu psycholożką i psychoterapeutką.

Sabina Iskierka

Opiekunka strony

Jestem psycholożką, psychoterapeutką oraz trenerką umiejętności psychospołecznych. Od 2006 zajmuję się diagnozą i terapią dorosłych oraz dzieci i młodzieży.
Pracuję w nurcie poznawczo – behawioralnym oraz terapii EMDR. Od 2013 roku Posiadam certyfikat psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego oraz terapeuty EMDR.
Prowadzę terapią indywidualną dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Swoją pomoc oferuję zakresie leczenia m.in.: zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne (OCD), depresja, zaburzenia lękowe (lęk uogólniony GAD, napady paniki, lęk o zdrowie), zaburzenia stresu pourazowego PTSD, trauma kompleksowa, żałoba, ADHD, zaburzenia zachowania, problemy rozwojowe młodzieży, zaburzenia osobowości, wsparcie dla rodziców w problemach wychowawczych. Swoją pracę terapeutyczną poddaję stałej superwizji.
Od 2005 roku prowadzę również warsztaty i treningi psychologiczne w oparciu o autorskie programy.
Od 2012 roku współpracuję z Uniwersytetem SWPS w Katowicach, prowadzę ćwiczenia m.in. z zakresu funkcjonowania grup oraz przygotowania do terapii dzieci i młodzieży.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR.
W swojej pracy zależy mi przede wszystkim na wydobywaniu potencjału ukrytego w każdym z nas. W kontakcie z klientem interesuje mnie przede wszystkim rozbudzanie świadomości, która wskazuje różne ścieżki, a przez to zwiększanie możliwości wyboru tej właściwej.

https://syntonia.com.pl/

Magdalena Waśko

Jestem dyplomowaną psycholożką, ukończyłam studia na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie realizowałam ścieżkę psychologii klinicznej oraz sądowo-penitencjarnej. Przynależę do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Stowarzyszenia Pro Civium wspierającego bliskich osób osadzonych w zakładach karnych. Prowadzę prywatną praktykę, w ramach której oferuję pomoc psychologiczną i terapię w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. W gabinecie pracuje głównie z młodzieżą i dorosłymi. Udzielam też wsparcia osobom z niepełnosprawnościami – aktualnie uczę się języka migowego, aby móc być użyteczna dla szerszej grupy Klientek i Klientów. W przyszłości chciałabym stworzyć program warsztatów dla młodzieży szkolnej i działać w kierunku zwiększania świadomości na temat zdrowia psychicznego. Bliska jest mi praca w duchu akceptacji, empatii, otwartości na świat innych ludzi i uznanie ich eksperckości w dziedzinie swojego życia. Cenię sobie założenia nurtu, w którym pracuję: jeżeli coś nie działa, rób coś innego; jeśli coś działa, rób tego więcej; jeśli coś się nie zepsuło, to tego nie naprawiaj. 🙂

Agnieszka Bartoszewska

Ogarniaczka Instagrama

Nazywam się Agnieszka, mieszkam w Krakowie i mam 19 lat. W tym roku zdawałam egzamin maturalny i zamierzam rozpocząć studia na kierunku Psychologia lub Socjologia. Ukończyłam trzecią klasę liceum w trybie nauczania indywidualnego. Uwielbiam naukę o człowieku zarówno od strony biologicznej jak i psychologicznej. Jestem miłośniczką kotów, sama posiadam dwa. Chciałabym w najbliższych latach odwiedzić Amerykę Południową oraz kraje skandynawskie, a także wydać książkę. Jestem po 8-miu pobytach na oddziałach psychiatrycznych. Zdiagnozowano u mnie chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD) oraz zaburzenia lękowe. Jednym z moich marzeń jest również, aby każda osoba młoda miała możliwość skorzystania ze specjalistycznej pomocy. Naszymi doświadczeniami możemy dzielić się z innymi, często pokazując, że wszystko da się osiągnąć! Jestem szczęśliwa gdy widzę jak nawet w trudnych momentach każdego człowieka, nasze słowa i świadectwa sprawiają, że dają one chociaż odrobinę nadziei na lepsze chwile.

Małgorzata Olbryś

Mam na imię Małgosia, moją pasją jest drugi człowiek, stąd też wybór kierunku studiów – psychologia. Choć bywa bardzo ciężko, kocham tę naukę i to jak wpływa na mój rozwój w postrzeganiu siebie i świata. Sama doświadczyłam kryzysu i wiem, jak ważna jest wtedy obecność innych, więc jeszcze bardziej staram się, aby wyciągać rękę do potrzebujących, dodaje mi to sił. W wolnych chwilach lubię spędzać czas czytając książki, (które skłaniają mnie do refleksji nad sobą i moim otoczeniem) robię słowne kolaże, którymi wyrażam swoje emocje, czasami piszę wiersze. Obserwując moje nastoletnie siostry cioteczne oraz małych bratanków wiem, że to my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za świat, w którym żyją, dlatego chcę działać na rzecz lepszego jutra dla młodszych pokoleń.

Ewa Rypel

Wicekoordynatorka ds. artykułów gościnnych

Jestem Ewa, mam 19 lat. Od wczesnej nastoletniości interesuję się psychologią i mam silne przekonanie, że wiedza na temat zdrowia psychicznego powinna być o wiele bardziej powszechna, stąd ogromnie cenię działalność Azylu i cieszę się, że mogę być jego częścią. Marzę o świecie, w którym niezależnie od wszystkiego będziemy darzyć się akceptacją i szacunkiem nie tylko wzajemnym, ale też wobec zwierząt i naszej planety. Moją pasją jest rysowanie – pomaga mi uporządkować uczucia i myśli, i jest czymś, co zawsze daje mi przynajmniej namiastkę spokoju. Jest też dla mnie najważniejszą, choć nie jedyną – bo robię też zdjęcia i piszę do szuflady prozę i poezję – formą ekspresji ✨

Weronika Snoch

Koordynatorka ds. artykułów gościnnych oraz Instagramowa Ogarniaczka

Nazywam się Weronika. Kiedyś myślałam, że nie dożyję osiemnastych urodzin – dwadzieścia wiosen za mną i nigdzie się nie wybieram! Zawsze czułam potrzebę pomagania innym. Stąd regularnie angażuje się w wolontariat. Sprawia mi to ogromne szczęście. Prowadzę też konto na Instagramie @weronikowe, gdzie oprócz edukowania na temat mojej choroby, staram się dołożyć swoją cegiełkę do przełamywania stygmatyzacji nt. zaburzeń psychicznych. Studiuję pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W przyszłości – oprócz zajmowania się edukacją – chciałabym prowadzić terapię w ośrodkach dla dzieci i młodzieży. Chcę zainspirować młodych ludzi do walki o siebie oraz dać wsparcie jakiego potrzebują. Sama doświadczyłam problemów natury psychicznej więc wiem jak bardzo jest to ważne.

Julia Januchta

Mam na imię Julia, jestem studentką psychologii na Uniwersytecie SWPS.
Psychologią zainteresowałam się już kilka lat temu, próbując zrozumieć samą siebie oraz otaczających mnie ludzi. Obecnie najbardziej fascynuje mnie psychologia dziecięca oraz relacji, a także NVC (porozumienie bez przemocy) i propagowanie ciałopozytywności.
W przyszłości zamierzam zajmować się psychoterapią poznawczo-behawioralną oraz wspieraniem psychologicznym dla dzieci oraz dorosłych.
Sama mam doświadczenie ze stanami depresyjnymi oraz zaburzeniami lękowymi. Powtarzając za Alice Miller – „żadna droga w moim życiu nie była tak długa jak ta, która miała mnie doprowadzić do mnie samej”. Nadal przemierzam tę drogę ?
Prywatnie uwielbiam podróże, czytanie książek oraz kraje skandynawskie.

Gabrysia Stawarz

Jestem Gabi, mam 17 lat i mieszkam w małym mieście. Tematyka psychologii nie jest mi obca, ponieważ planuję wiązać z tym swoją przyszłość. Ważnym aspektem w codziennym życiu jest dla mnie samoakceptacja. Pokochanie samego siebie to niełatwa, lecz piękna droga do pokonania. Chciałabym pomóc ludziom odnaleźć taką drogę i odnajdywać szczęście w małych rzeczach.

Jestem dusza towarzystwa i czas wolny najchętniej spędzam z bliskimi bądź poświęcam na rysowanie, które jest prywatnie moją pasją.

Przemysław Kaca

Zawodowo pracuję w systemie pieczy zastępczej – koordynator rodzinnej pieczy zastępczej (PCPR w Słupsku). Ponadto, od ośmiu lat realizuję działania edukacyjno – profilaktyczne HIP-HOP Druga Szansa – jest to mój autorski projekt z myślą o młodzieży. W trakcie studiów napisałem książkę popularnonaukową pt. “Hip-hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży”, która stała się fundamentem realizowanych działań. Pracuję również jako trener zajęć profilaktycznych dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli (Stowarzyszenie EDUQ oraz Małopolskie Centrum Profilaktyki). Obecnie piszę dużo artykułów popularnonaukowych i naukowych do czasopism, tj. Remedium, Świat Problemów, Niebieska Linia, Kreda oraz Dzieci.

Tematy mi bliskie: presja rówieśnicza, depresja dzieci i młodzieży, porzucenie dziecka, zachowania ryzykowne młodzieży, dziecko w pieczy zastępczej, cyberprzemoc i patostreamiang, przemoc, a także pozytywne aspekty kultury hip – hop i rola muzyki w procesie socjalizacji. Do tej pory, w ramach współtworzonej przeze mnie grupy Słupscy Korczakowcy, zorganizowałem dwie edycje Festiwalu Praw Dziecka w Słupsku. Ponadto, współtworzę Fundację Latorośl.

Magda Sołowiej

Jestem Magda, mam 22 lata i studiuję psychologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jestem na drugim roku i jestem pewna, że to „ten” kierunek. Docelowo chciałabym zostać psychoterapeutką albo pracować w szpitalu psychiatrycznym jako psycholog. Zależy mi, żeby sytuacja polskiej psychiatrii się poprawiła. Wierze, że wspólni siłami możemy na prawdę dużo! Interesuje się tematami zdrowia psychicznego, ale też znam je z własnego doświadczenia. W okresie nastoletnim chorowałam na depresję.

Teraz mam zdiagnozowaną osobowość chwiejną emocjonalnie tzw. borderline. Mam za sobą kilka pobytów w szpitalach psychiatrycznych. W wolnych chwilach lubię haftować. Uspakaja mnie to i pozwala przelać emocje na działanie twórcze, które cieszy mnie w każdej postaci. Lubię też jeździć na rolkach i spędzać czas aktywnie. Uwielbiam zwierzęta. Mam psa- suczkę maltańczyka o imieniu Rebi. Czuję, że spełniam się będąc psią mamą.

Małgorzata Orłowska

Małgosia, 32 lata. Z wykształcenia krytyk literacki, z zawodu dziennikarka. Podyplomowo studentka psychologii pozytywnej. Od dekady próbuje swoich sił jako reporterka, redaktorka i iwydawczyni.

Współpracowała zarówno z małymi, branżowymi portalami, jak i największymi dziennikami i stacjami telewizyjnymi w Polsce. Każda praca sprawiała jej dokładnie tyle samo przyjemności. Założycielka i autorka strony Prasoowka.pl – serwisu informacyjnego dla dzieci i młodzieży. Główne zainteresowana skupiają się na psychologii młodzieży i reportażach o Nowym Jorku. Mieszka w Warszawie razem z mężem i kotem Elmo.

Zosia Sarnowska

Nazywam się Zosia, mam 18 lat i w tym roku ukończyłam liceum. Interesuje się psychologią i sztuką w szerokim tego słowa znaczeniu – z tymi kierunkami planuję związać swoją przyszłość. Angażuję się w wiele działań i projektów prospołecznych- jednym z większych był plan adaptacji miasta Poznania do zmian klimatycznych organizowany przez Generator Malta. W szkole średniej spotkałam się z ogromnym brakiem świadomości, głównie dorosłych, na temat zdrowia psychicznego, dlatego postanowiłam działać także i w tym zakresie. Chciałabym żeby każdy młody człowiek czuł się bezpieczny, ważny i dostrzeżony, bo wierzę, że nasze życie kręci się wokół relacji i każda osoba jest ważnym elementem bez którego układanka nie byłaby pełna. Uwielbiam stare filmy, koty i marzę, żeby kiedyś mieszkać w Nowym Yorku, a ,,if I were omnipotent for a day, I would want, um, world peace, no more hunger, good things for the rain forest… and bigger boobs”~Phoebe Buffay, Friends

Daria Masztafiak

Mam na imię Daria, mieszkam w Tychach i w tym roku skończyłam 20 lat. Aktualnie jestem studentką psychologii na Uniwersytecie SWPS. Najbardziej ciekawi mnie życie człowieka dorosłego oraz otaczające go społeczeństwo, które nieustannie na niego wpływa. W przyszłości chciałabym zająć się psychoterapią. W wolnych chwilach czytam książki zabierające mnie w świat fantasy, oglądam filmy i seriale, a także gotuję odkrywając smakołyki z całego świata. Uwielbiam też podróżować i poznawać nowe kultury. Jestem wielką fanką zwierzaków, co zdecydowanie może potwierdzić mój pies. Bardzo lubię pisać, ale też obserwować otaczający mnie świat i dowiadywać się codziennie nowych rzeczy, które pomagają wyjaśnić mi to, co niezrozumiałe. Mam nadzieję, że właśnie taką wiedzą zaskoczę i Was i siebie 🙂

Daria Tomaszewska

Jestem studentką IV roku psychologii stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego i w tym roku rozpoczęłam także realizację Studium Pedagogicznego UJ. Ukończyłam kurs praktykowania pomocy psychologicznej i psychoedukacji oraz szkolenie dotyczące profilaktyki, diagnozy oraz terapii uzależnień. Biorę udział w grancie naukowym dotyczącym profilaktyki wypalenia zawodowego. Naukowo interesuję się przede wszystkim psychologią pracy i organizacji, seksuologią oraz psychosomatyką. Od zawsze udzielam się społecznie, a na studiach angażowałam się projekty Stowarzyszeń Studenckich i miałam między innymi okazję zainicjować organizację Tygodnia Edukacji Seksualnej. Od 2019 r. jestem także Prezeską Koła Nauk Psychologicznych PRAGMA UJ, które zrzesza ponad 350 członków, organizuje liczne wykłady, warsztaty, konferencje czy nawet kampanie społeczne (m.in. nasza pierwsza pod hasłem #MożnaByćSobą). Psychoedukacja jest ważną częścią mojego życia. Chciałabym w przystępny sposób móc przekazywać innym wiedzę zdobytą na studiach, prowadzić akcje normalizujące oraz szerzyć informacje dotyczące zdrowia psychicznego. 

Kamila Szymoniak

Jestem absolwentką Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w takich miejscach jak Niepubliczny Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Promitis, gdzie miałam przyjemność hospitować zajęcia edukacyjno-terapeutyczne prowadzone w czteroosobowej grupie dzieci z autyzmem; współprowadziłam także zajęcia, przygotowując scenariusze i pomoce do zajęć świetlicowych. Odbywałam także praktyki na Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a także na Oddziale Psychiatrii Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Prywatnie jestem miłośniczką kotów, nadmorskich spacerów, oraz rockowo-alternatywnych brzmień 🙂

Dagmara Protaś

Nazywam się Dagmara, mam 20 lat i studiuję psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Kocham ludzi, chcę ich poznawać, rozumieć i pomagać – zwłaszcza że sama mam doświadczenie kryzysu psychicznego. W przyszłości chciałabym zostać terapeutką albo w innej formie pracować psychologicznie z dziećmi i młodzieżą. Nieodłączne elementy mojego życia to muzyka (w każdej możliwej formie), natura i skauting – jestem instruktorką w organizacji Royal Rangers Polska. Jestem osobą raczej pozytywnie nastawioną do życia, staram się czerpać z niego pełnymi garściami i stale się rozwijać.

Joanna Majchrzak

Nazywam się Joanna mam 22 lata i jestem na drugim roku studiów resocjalizacji z psychopedagogiką. Obecnie pracuje w przedszkolu. Pomagam w redagowaniu tekstów na stronie Anioły Kultury. W przyszłości planuję iść do szkoły psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Jestem z natury optymistką, ale dość wrażliwą. Moją pasją jest drugi człowiek oraz malarstwo.

Julia Bukowiecka

Mam na imię Julia i jestem 17-sto letnią licealistką na profilu biologiczno-chemicznym. Sama do końca nie wiem, co chcę robić w przyszłości, ale rozważam dwie opcje – zostanie psychiatrą lub ucieczka na jedną z portugalskich plaż i zamieszkanie w kamperze. Szalony pomysł? Być może, ale oto cała ja! Zanim doszłam do takiego momentu w swoim życiu i zaczęłam je planować, chorowałam na depresję i zaburzenia odżywiania. Dziś jestem tutaj dla Ciebie i mam nadzieję, że jestem dobrym przykładem na to, jak wielu rzeczy można dokonać, mając spory bagaż doświadczeń życiowych, który czasami przygniata swoim ciężarem. Zaczynam odkrywać siebie na nowo i szukać tego, co sprawia mi radość, gdyż swoje wcześniejsze pasje porzuciłam z bólem serca. Zamierzam powrócić do kickboxingu, a ostatnio dowiedziałam się, jakie przyjemne potrafią być robótki ręczne, np. makrama!

Comments are closed.